چرا شرکت های نرم افزاری اینطوری هستند !؟ صفحه اصلی //

چرا شرکت های نرم افزاری اینطوری هستند !؟

چرا شرکت های نرم افزاری اینطوری هستند !؟

شرکت های نرم افزاری و مصائب کار با آنها

در این ۲ سالی که در زمینه ی طراحی اپلیکیشن و سایت فعال بوده ام بیش از ۵۰ مشتری و قرارداد داشتم و شاید با بیش از ۵۰۰ نفر در مورد پروژه شان به شکل حضوری یا تلفنی صحبت کردم و مشاوره داده ام، حاصل این برخورد ها یک تجربه ی مشترک بوده است. بیش از نیمی از افرادی که با آنها صحبت کرده ام یک سوال تگراری را از من می پرسند که حاصل یک نگرانی همه گیر در ایران است:

_ چرا شرکت های نرم افزاری اینطوری هستند؟

_ چطوری ؟

_ امروز هستند و فردا نیستند، کار را به موقع و مطابق کیفیت توافق شده تحویل نمی دهند، اگر هم کار رو درست تحویل دهند ۳ ماه بعد وقتی مشکلی پیش می اید و خبری از پشتیبانی نیست، اصلا تلفن شان را جواب نمی دهند !

متاسفانه باید بپذیریم که فعالان صنعت نرم افزار و در راس آنها طراحان سایت تصویر خوبی از صنف خود در ذهن عموم مشتری ها به جا نگذاشته اند. اما اگر بخواهیم چرایی این مسئله را ریشه یابی کنیم به موراد زیر می رسیم:

 • اکثر بازیگران این صنعت صرفا مهندسان و متخصصان کامپیوتر هستند و کارکتر های فنی دارند، در نتیجه از مدیریت پروژه اعم از برنامه ریزی زمان و هزینه غافلند. بعضا تنها کار می کنند و اگر هم تیم باشند غالبا دوستان دوران دانشجویی بوده اند و همه یک مهارت را دارند، غافل از اینکه مدیریت یک شرکت نیازمند مهارت های مکمل است.
 • اکثر افراد به عنوان یک کار پاره وقت و برای گذراندن امورات به صورت موقت و ناپایدار فعالیت می کنند. احتمالا دانشجو هستند و برای کسب درآمد کار میکنند. ممکن است چند ماه بعد درگیر کنکور ارشد شوند و یا پیشنهاد استخدام خوبی بگیرند و بی خیال کار قبلی و تعهدات پروژه ی شما شوند.
 • رقابت منفی و مخرب در برآورد هزینه باعث شده است برخی بخواهند به هر قیمتی پروژه را بگیرند و همین امر سبب می شود به دلیل قیمت کمی که گرفته اند نتوانند به خوبی از پس پروژه بر آیند.

اما همه ی دلایل این ناکامی به ما برنامه نویس ها ختم نمی شود. باید بپذیرید که شما مشتری ها هم کمی تا قسمتی مقصرید. بعضی وقت ها ارزش و قدر کاری که میخواهید را نمی دانید و فکر میکنید قیمت تنها پارامتر تصمیم گیری و انتخاب یک پیمانکار است. چند روز پیش در توئیتر جمله ی جالبی دیدم:

” اگر کسی به شما گفت با ۱۰۰ هزار تومان برات سایت طراحی میکنم فوری یکی بزن تو گوشش !

تو نمیدونی واسه چی میزنی اما اون میدونه واسه چی میخوره !! “

به هر حال باید توجه داشته باشید که هر چیزی قیمتی دارد. طراحی سایت یا اپلیکیشن یا هر پروژه مرتبط به IT هم از این قاعده مستثنا نیست. ایا شما گوشی آیفون با قیمت ۲۰۰ هزار تومان را می خرید !؟ پس قبول کنید اپلیکیشن ۱۰۰ هزار تومنی هم یک جای کارش می لنگد !

خلاصه مطلب اینکه:

اگر می خواهید یک اپلیکیشن خوب داشته باشید و یا دنبال یک سایت حرفه ای هستید در هنگام قرارداد و انتخاب پیمانکار به نکات زیر توجه کنید :

 1. قیمت تنها پارامتر انتخاب پیمانکار نیست !
 2. ترجیحا با شرکت ها کار کنید و نه اشخاص حقیقی.
 3. آدرس یک دفتر کار مشخص و تلفن ثابت اطمینان شما را بیشتر می کند.
 4. مشتری های قبلی شرکت و تعداد نمونه کار ها می تواند شاخص خوبی برای ارزیابی کیفیت آن شرکت باشد.

توسط محمد هادی شجاری

مهندسی صنایع و مدیریت اجرایی خوندم و از دوران دانشجویی علاقه مند به بازاریابی بویژه در دنیای دیجیتال بودم و در حال حاضر به صورت تخصصی بر روی تبلیغات با اپلیکیشن های موبایل مطالعه و کار می کنم.
وبسایت:

۱ دیدگاه
 • max می‌گه:

  مقاله خوبی بود
  متاسفانه وجود انسانهای همه چیز دان که بازهم متاسفانه خیلیاشون صنایع یا مکانیک خوندن در صنعت IT به این مشکل دامن میزنه


نظر ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود


ارسال نظر