بلاگ صفحه اصلی //

فروشگاه یار

فروشگاه یار

با وجود رشد بالای فروشگاه های آنلاین و مزیت های خرید از وب سایت های فروشگاهی، هنوز هم چیزی جای لذت گردش در پاساژ ها و فروشگاه های رنگ و وارنگ را نمی گیرد! هنوز هم خیلی از ما دوست داریم یک نصفه روز در میان چند فروشگاه بچرخیم، محصولات را از نزدیک برانداز کنیم و بعد از رفت و آمد های زیاد خرید کنیم. در این میان رقابت زیادی بین فروشگاه ها وجود دارد تا از حضور ما در مغازه خود استفاده کنند و بتوانند به ما محصولات شان را ارائه نمایند. مثلا کاتالوگ ها پرزرق و برق برای جلب نظر مشتری و راهنمایی بهتر در خرید همیشه چاپ و در فروشگاه ها عرض می شود. اما سوال اینجاست:

 • این کاتالوگ های چاپی تا چه میزان توجه مشتری را به خود جلب می کنند؟
 • بعد از خروج از فروشگاه آیا این کاتالوگ ها درست مطالعه می شوند؟ نیاز مشتری را برطرف می کنند ؟
 • آیا بعد از خروج مشتری و در زمانی که مشغول فکر به خرید است مدیر فروشگاه دسترسی به او دارد ؟
 • اگر مشتری سوالی داشت؟
 • آیا بهتر نبود روی موبایل مشتری و همیشه در دسترس ش باشیم ؟

این سوالات و برخی چالش های دیگر سبب شد ما به فکر ایجاد یک محصول جدید برای صاحبان و مدیران فروشگاه ها بیفتیم:

پکیج فروشگاه یار !

پکیج فروشگاه یار شامل یک اپلیکیشن موبایل اختصاصی برای فروشگاه + یک دستگاه تبلیغات وایرلس برای ارائه ی اپلیکیشن و سایر محتوا دیجیتالی به مشتری در محل فروشگاه است.

 

 

دستگاه تبلیغات وایرلس

پکیج فروشگاه یار چیست و چه کمکی به فروشگاه ها می کند ؟

فروشگاه یار شامل یک اپلیکیشن موبایل اختصاصی برای معرفی و فروش آنلاین محصولات فروشگاه است. این اپلیکیشن موبایل یک پنل مدیریت ساده و فارسی دارد تا خود مدیر فروشگاه بتواند محصولاتش را کم و زیاد کند و تغییر دهد. همچنین در محل فروشگاه یک دستگاه تبلیغات وایرلس نصب می شود. (شکل بالا) با استفاده از این دستگاه بدون نیاز به اینترنت و کامپیوتر یک شبکه ی آفلاین وایرلس ایجاد می شود که بر بستر آن می توان اپلیکیشن و هر نوع فایل دیگر مثل فیلم و عکس را با سرعت بسیار بالا بر روی گوشی مشتری ارسال کرد.

به کمک این سخت افزار و اپلیکیشن مدیر فروشگاه می تواند مشتری را بهتر راهنمایی کند و در کنار عکس و فیلم هایی که با کمک دستگاه روی گوشی مشتری ارسال می کند یک اپلیکیشن اختصاصی بر روی گوشی مشتری نصب می شود. با کمک این اپلیکیشن تمامی محصولات با مشخصات فنی و توضیحات در دسترس مشتری است. خبر خوب اینکه امکان خرید آنلاین هم فراهم است. یعنی مشتری پس از خروج از فروشگاه و در منزل خود می تواند محصول را سفارش دهد و آنلاین پولش را پرداخت کند. مدیر فروشگاه هم بر روی پنل مدیریت دستگاه می تواند سفارش ها را ببیند و پردازش کند.

مزایای فروشگاه یار

 

برای کسب اطلاعات بیشتر، ثبت سفارش و یا همکاری در فروش با شماره تماس ۰۲۱۸۸۸۴۴۰۵۰ تماس بگیرید. (تلگرام: Hadana@)

وب سایت اختصاصی محصول فروشگاه یار: فن سان http://fansan.ir/

 

معرفی دستگاه وایرلس
الف تا ی ساخت اپلیکیشن (در حال تکمیل)

این مطلب به مرور تکمیل می شود. نظرات شما می تواند کیفیت متن را افزایش دهد.

من محمد هادی شجاری هستم، مدیر اجرایی شرکت همسانه. در این متن قصد دارم به صورت خلاصه تجربه ی ۲ سال کار در زمینه ی طراحی و ساخت اپلیکیشن های موبایل را بیان کنم. در این ۲ سال ما در همسانه بیشتر بر روی ساخت اپلیکیشن های سفارش مشتری تمرکز داشتیم و بیش از ۵۰ پروژه ی مختلف را اجرا کردیم و امیدوارم این تجربیات برای علاقه مندان به این حوزه و کسانی که به دنبال ساخت اپلیکیشن هستند مفید باشد.

چند نکته پیش از نوشتن:

 1. ممکن است برخی قسمت های این متن برای شما بدیهی باشد. سعی کردم به نحوی بنویسم که به کسانی که کمتر با این حوزه آشنا هستند هم کمک کند.
 2. تمامی نکات و تجربیات صرفا تجربه ی شخصی نگارنده ست و ممکن است در شرایط دیگر و با نگاه های مختلف مطابقت نکند.
 3. این متن با رویکرد فنی نوشته نشده و به بحث های برنامه نویسی و فنی پرداخته نشده است. بیشتر بر فرآیند ساخت اپلیکیشن و تصمیم های مرتبط تمرکز دارد.

انگیزه ی نگارش متن:                          

در این ۲ سال که ما فعالیت داشتیم بیش از ۵۰ پروژه را انجام دادیم و شاید با بیش از ۵۰۰ مشتری در مورد پروژه شان صحبت کردیم و مشاوره دادیم. با توجه به داغ بودن موضوع اپلیکیشن ها، تقاضای زیادی در مورد ساخت اپلیکیشن وجود دارد، از سازمان های بزرگ گرفته تا افرادی که قصد دارند در شهرستان خود نمونه ی مشابه یک اپلیکیشن موفق را پیاده کنند. ما این شانس را داشته ایم تا از تمام طیف های مشتری و پروژه داشته باشیم. (لیست برخی مشتری های ما)

در نتیجه تصمیم گرفتیم تا تجربیات خود را در اختیار علاقه مندان قرار دهیم تا بتوانند تصمیم بهتری بگیرند و شانس موفقیت خود را افزایش دهند. خواندن نظرات شما در مورد این نکات باعث خوشحالی ماست و امیدوارم با هم این متن را کامل کنیم.

مشتری های اپلیکیشن را می توان از نگاهی به دو دسته ی اصلی تقسیم کرد:

 1. دسته ی اول: گروهی که یک کسب و کار دارند و برای بهبود آن می خواهند از ابزار جدیدی مثل اپلیکیشن استفاده کنند، مثلا:
  1. یک شرکت برای معرفی محصولاتش و افزایش فروش اپلیکیشن اختصاصی می خواهد.
  2. یک پزشک برای مشاوره بیماران و اطلاعات آموزشی در مورد حرفه خود اپلیکیشن می سازد.
  3. یک دانشگاه برای دانشجویان ش اپلیکیشن طراحی می کند.
  4. یک فروشگاه اینترنتی در کنار سایت خود می خواهد اپلیکیشن هم داشته باشد.
  5. این دسته معمولا شرکت ها و سازمان ها هستند.

نکته ی مهم در مورد این گروه این است که هسته ی درآمد زایی و مدل کسب و کار مبتنی بر اپلیکیشن نیست. اپلیکیشن برای این دسته به عنوان یک ابزار تلقی می شود. یک روش و ابزار برای ارتباط بهتر با کاربر.

 1. دسته ی دوم: گروهی که می خواهند از اپلیکیشن به عنوان یک کسب و کار و راه درآمد زایی استفاده کنند
  1. اپلیکیشن نیازمندی و آگهی نامه مشابه دیوار و شیپور
  2. اپلیکیشن فروشگاهی مشابه دیجی کالا
  3. اپلیکیشن سفارش آنلاین غذا مشابه زود فود
  4. اپلیکیشن تاکسی یاب مشابه اسنپ و یا اوبر
  5. این دسته معمولا شامل افرادی هستند که می خواهند از فرصت های جدید کارآفرینی کنند و یا شرکت های سرمایه گذاری که قصد دارند وارد حوزه های جدید درآمد زایی شوند.

نکته ی بسیار مهم اینکه به نظر ما فقط گروه اول می بایست ساخت اپلیکیشن خود را به شرکت های طراح اپلیکیشن مثل همسانه و یا سایر همکاران برون سپاری کنند و گروه دوم اگر به دنبال یک مدل درآمدی درست و پایدار از اپلیکیشن شان هستند بهتر است به جای سفارش اپلیکیشن به شرکت دیگر یک تیم برنامه نویسی برای خود را تشکیل دهند.

بر مبنای همین دسته بندی شرکت همسانه ۲ نوع خدمت انجام میدهد:

 1. طراحی و ساخت اپلیکیشن اندروید و iOS برای دسته ی اول
 2. مشاوره ی تخصصی برای تشکیل تیم، برنامه ریزی و نظارت بر پیشرفت پروژه برای دسته دوم

چرا دسته ی دوم نباید اپلیکیشن شان را برون سپاری کنند ؟

گفتیم دسته ی دوم کسانی هستند که می خواهند از اپلیکیشن درآمدزایی کنند. این گروه غالبا با مشاهده ی رشد خوب بازار اپلیکیشن و فرصت های جدید درآمد زایی می خواهند وارد این بازار شوند. با توجه به اینکه هسته ی کسب و کار بر روی اپلیکیشن سوار است و این نوع اپلیکیشن ها دائما نیازمند بروزرسانی و پشتیبانی هستند اکیدا ترجیح دارد برنامه نویسی و پشتیبانی این اپلیکیشن ها داخل خود شرکت باشد و برون سپاری نشود. این تصمیم سبب می شود علاوه بر کاهش هزینه های تولید، خیال تان از بابت امنیت کار و پشتیبانی راحت تر باشد. در واقع باید بدانید اپلیکیشن های دسته ی دوم اساسا پروژه نیستند و کارشان هیچ گاه تمام نمی شود. این اپلیکیشن ها محصولاتی هستند که دائما نیاز به توسعه دارند.

شما دقیقا به عنوان مشاور برای گروه دوم چه می کنید ؟

بخش زیادی از کسانی که در دسته ی دوم قرار دارند فنی نیستند و از دنیای اپلیکیشن ها اطلاع زیادی ندارند. در نتیجه برای اینکه تصمیم های بهتری بگیرند نیازمند کمک فکری یک مشاور در کنار خود هستند. با استفاده از تجربه و و تخصص یک مشاور فنی می توان خلاء فنی موجود را پر کرد و بهره وری کار را بالا برد. ما در همسانه در بخش مشاوره این خدمات را ارائه می کنیم:

 1. بررسی فنی پروژه و شناسایی نیازمندی های فنی و اجرایی
 2. بررسی مدل های مشابه خارجی و داخلی و پیشنهاد بهترین استراتژی کسب و کار
 3. همکاری در پروسه ی تشکیل تیم فنی (معرفی برنامه نویس، مصاحبه و …)
 4. برنامه ریزی و فاز بندی اجرای پروژه
 5. نظارت بر تیم فنی و گزارش پیشرفت کار

 

در ادامه می خوانیم …

 

سوالات متداول

چرا قیمت های اعلام شده از طرف شرکت های مختلف تا این حد متفاوت است ؟!

تفاوت برنامه نویسی Native و Cross-Platform در چیست ؟

چطوری از اپلیکیشن درآمد کسب کنم ؟

توزیع اپلیکیشن در استور ها و مارکت ها چگونه است ؟

 

اشتباهات رایج

ساخت اپلیکیشن پایان کار است !

ساختن یک اپلیکیشن جدید مشابه اپلیکیشن موفق موجود می تواند همان موفقیت را تکرار کند !

هر چقدر هزینه ی کمتری پرداخت کنم انتخاب بهتری داشته ام !

 

 

 

 

همسانه در اولین کنفرانس اینترنت اشیاء

گزارش حضور شرکت همسانه در اولین کنفرانس ملی اینترنت اشیاء ایران

 

روز چهارشنبه مورخ ۷ بهمن ۹۴ اولین کنفرانس ملی IOT ایران با حضور بازیگران کلیدی این صنعت نوظهور در سالن همایش های صدا و سیما برگزار شد. در این کنفرانس شرکت های زیادی به ارائه ی مطالب خود پرداختند. همراه اول و ایرانسل هر یک برنامه های استراتژیک خود را برای حضور در این صنعت رو به رشد بیان کردند. شرکت های ارائه دهنده ی اینترنت هم در این کنفرانس سهمی داشتند، شرکت های وب و شرکت پار آنلاین هر یک در یک ارائه ی فنی مناسب به نقش فناوری های زیرساختی برای تامین اینترنت به عنوان بستر اصلی iot پرداختند. همچنین چند شرکت خارجی تجربیات شان را با حاضرین در میان گذاشتند.

 

نمایشگاه اینترنت اشیا

 

روز قبل از کنفرانس هم دو کارگاه با موضوعات مرتبط برگزار شد. در حاشیه ی کنفرانس و کارگاه نمایشگاهی برگزار شد تا فعالان این صنعت دستاورد ها و تجربیات خود را برای علاقه مندان عرضه کنند و در این میان همسانه نیز به عنوان یکی از شرکت های پیشرو در زمینه ی طراحی اپلیکیشن موبایل و همچنین ارائه ی کننده ی دستگاه های تبلیغات وایرلس در نمایشگاه یک غرفه برای ارائه ی ایده های خود داشت.

 

رونمایی از ورژن جدید دستگاه تبلیغات وایرلس همسانه

 

تمرکز ما در این نمایشگاه دستگاه تبلیغات وایرلس بود که با استقبال خوب شرکت کننده ها مواجه شد که از جمله ی آن می توان به مذاکره با چند بانک و سازمان دولتی برای تجهیز مکان هایشان به دستگاه تیلبغات وایرلس همسانه (w-ADS) اشاره کرد.

همچنین در این نمایشگاه همسانه پذیرای جوانان و دانشجویان علاقه مند به حوزه ی اینترنت اشیا و اپلیکیشن بود که امید هست با کمک هم بتوانیم در رشد این صنعت در کشور نقشی ایفا کنیم.

 

اطلاع رسانی تغییر آدرس

قابل توجه کلیه همکاران و مشتریان و افراد طرف قرارداد، با اطلاع می رساند دفتر کار این مجموعه در اسفند ماه سال ۹۴ جابجا خواهد شد. آدرس فعلی واقع در خیابان انقلاب بین کالج و ولیعصر پلاک ۷۷۹ واحد ۴ بود که از تاریخ ۲۵ اسفند ۹۴ به بعد به آدرس تهران – خیابان فدائیان اسلام – خیابان سرگرد محمدی – بلوار بسیج – کوچه طبایی – پلاک ۱۰ انتقال می یابد. در صورت تمایل برای جلسه حضوری حتما از روز قبل به صورت تلفنی هماهنگی به عمل بیاورید.

با تشکر

 

گزارش حضور همسانه در الکامپ ۹۴

گزارش حضور همسانه در الکامپ ۹۴

نمایشگاه الکامپ همواره بهترین فرصت برای بازیگران صنعت فناوری اطلاعات برای ارائه ی آخرین ایده ها و محصولات و همکاری برای توسعه بازار بوده است. امسال و در بیست و یکمین نمایشگاه الکامپ، ما در سالن ۱۸ پذیرای مهمانان خود بودیم و از استقبال بی نظیر مردم و همکاران شگفت زده شدیم. امیدورایم در سال های بعد هم بتوانیم با حضور بهتر در نمایشگاه های مرتبط به کار خود در جهت پیشرفت صنعت گامی برداریم.

الکامپ امسال بسیار شلوغ و پربار بود.

همسانه در الکامپ

 

بازدید آقای مهندس نصرالله جهانگرد، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و مدیر سازمان فناوری اطلاعات و آقای مهندس ناصر علی سعادت، رئیس سازمان صنفی رایانه ای و هیئت همراه در غرفه همسانه.

همسانه الکامپ ۲

 

مهندس میلاد اسلام زاده، مجری توانمند صدا و سیما برای یکی از برنامه های جدیدش سفارش یک اپلیکیشن موبایل داشت و مذاکره اولیه برای سپردن این پروژه به همسانه در نمایشگاه الکامپ انجام شد.

 

بیش از یکصد نفر برای همکاری با همسانه و اخذ نمایندگی فروش و یا سفارش اپلیکیشن در نمایشگاه الکامپ ۹۴ در غرفه ما فرم پر کردند.

نمایشگاه الکامپ

 

همچنین در این نمایشگاه برای اولین بار دستگاه تبلیغات وایرلس که در شرکت همسانه طراحی و تولید شده رونمایی شد که با استقبال فوق العاده ای همراه بود.

 

چرا شرکت های نرم افزاری اینطوری هستند !؟

شرکت های نرم افزاری و مصائب کار با آنها

در این ۲ سالی که در زمینه ی طراحی اپلیکیشن و سایت فعال بوده ام بیش از ۵۰ مشتری و قرارداد داشتم و شاید با بیش از ۵۰۰ نفر در مورد پروژه شان به شکل حضوری یا تلفنی صحبت کردم و مشاوره داده ام، حاصل این برخورد ها یک تجربه ی مشترک بوده است. بیش از نیمی از افرادی که با آنها صحبت کرده ام یک سوال تگراری را از من می پرسند که حاصل یک نگرانی همه گیر در ایران است:

_ چرا شرکت های نرم افزاری اینطوری هستند؟

_ چطوری ؟

_ امروز هستند و فردا نیستند، کار را به موقع و مطابق کیفیت توافق شده تحویل نمی دهند، اگر هم کار رو درست تحویل دهند ۳ ماه بعد وقتی مشکلی پیش می اید و خبری از پشتیبانی نیست، اصلا تلفن شان را جواب نمی دهند !

متاسفانه باید بپذیریم که فعالان صنعت نرم افزار و در راس آنها طراحان سایت تصویر خوبی از صنف خود در ذهن عموم مشتری ها به جا نگذاشته اند. اما اگر بخواهیم چرایی این مسئله را ریشه یابی کنیم به موراد زیر می رسیم:

 • اکثر بازیگران این صنعت صرفا مهندسان و متخصصان کامپیوتر هستند و کارکتر های فنی دارند، در نتیجه از مدیریت پروژه اعم از برنامه ریزی زمان و هزینه غافلند. بعضا تنها کار می کنند و اگر هم تیم باشند غالبا دوستان دوران دانشجویی بوده اند و همه یک مهارت را دارند، غافل از اینکه مدیریت یک شرکت نیازمند مهارت های مکمل است.
 • اکثر افراد به عنوان یک کار پاره وقت و برای گذراندن امورات به صورت موقت و ناپایدار فعالیت می کنند. احتمالا دانشجو هستند و برای کسب درآمد کار میکنند. ممکن است چند ماه بعد درگیر کنکور ارشد شوند و یا پیشنهاد استخدام خوبی بگیرند و بی خیال کار قبلی و تعهدات پروژه ی شما شوند.
 • رقابت منفی و مخرب در برآورد هزینه باعث شده است برخی بخواهند به هر قیمتی پروژه را بگیرند و همین امر سبب می شود به دلیل قیمت کمی که گرفته اند نتوانند به خوبی از پس پروژه بر آیند.

اما همه ی دلایل این ناکامی به ما برنامه نویس ها ختم نمی شود. باید بپذیرید که شما مشتری ها هم کمی تا قسمتی مقصرید. بعضی وقت ها ارزش و قدر کاری که میخواهید را نمی دانید و فکر میکنید قیمت تنها پارامتر تصمیم گیری و انتخاب یک پیمانکار است. چند روز پیش در توئیتر جمله ی جالبی دیدم:

” اگر کسی به شما گفت با ۱۰۰ هزار تومان برات سایت طراحی میکنم فوری یکی بزن تو گوشش !

تو نمیدونی واسه چی میزنی اما اون میدونه واسه چی میخوره !! “

به هر حال باید توجه داشته باشید که هر چیزی قیمتی دارد. طراحی سایت یا اپلیکیشن یا هر پروژه مرتبط به IT هم از این قاعده مستثنا نیست. ایا شما گوشی آیفون با قیمت ۲۰۰ هزار تومان را می خرید !؟ پس قبول کنید اپلیکیشن ۱۰۰ هزار تومنی هم یک جای کارش می لنگد !

خلاصه مطلب اینکه:

اگر می خواهید یک اپلیکیشن خوب داشته باشید و یا دنبال یک سایت حرفه ای هستید در هنگام قرارداد و انتخاب پیمانکار به نکات زیر توجه کنید :

 1. قیمت تنها پارامتر انتخاب پیمانکار نیست !
 2. ترجیحا با شرکت ها کار کنید و نه اشخاص حقیقی.
 3. آدرس یک دفتر کار مشخص و تلفن ثابت اطمینان شما را بیشتر می کند.
 4. مشتری های قبلی شرکت و تعداد نمونه کار ها می تواند شاخص خوبی برای ارزیابی کیفیت آن شرکت باشد.
درآمد حاصل از دانلود اپلیکیشن موبایل اینفوگرافیک؛

در اولین اینفوگرافی که در سایت گذاشتیم، به این موضوع پرداختیم که امروزه بخش اعظمی از کاربری گوشی های هوشمند را اپلیکیشن ها تشکیل می دهند. آمارها حاکی از آن است که کاربران گوشی های هوشمند تمایل زیادی به استفاده از اپلیکیشن ها دارند.
این پیشرفت در همه گیر شدن اپلیکیشن های موبایلی به قدری سریع است که پیش بینی می‌شود تعداد دانلود اپلیکیشن های موبایل در سال ۲۰۱۷ میلادی به ۲۷۰ میلیون نسخه برسد.
حال در این اینفوگراف به این می پردازیم که، در بین سیستم عامل های iOS، اندروید و ویندوز، اپلیکیشن های نسخه iOS با تعداد ۲۵۰+ میلیارد دانلود در جایگاه اول قرار دارد و بعد از آن به ترتیب اندروید با ۱۰+ میلیارد و ویندوز با ۲۱۷+ میلیون در جایگاه دوم و سوم قرار دارند.

تحقیقات حاکی از آن است که کاربران اپل، بسیار بیشتر از کاربران دیگر از دستگاه های خود استفاده می کنند و تمایل بیشتری برای پرداخت هزینه برای دریافت محتوای دیجیتال دارند. پیش بینی می شود که در سال ۲۰۱۵ درآمد حاصل از دانلود اپلیکیشن به ۳۶٫۷ میلیارد دلار می رسد که بدون شک شرکت اپل بیشترین سهم را دارد.

پیش به سوی تکامل دنیای دیجیتال اینفوگرافیک؛

با توجه به سرعت سریع تکنولوژی و محبوبیت آن بین اکثر افراد دنیا، کاربران فعال اینترنت و گوشی های همراه روز به روز در حال گسترش است. همچنین مدیران ارشد در زمینه ی کامپیوتر و فناوری اطلاعات سعی در توسعه و ایده های جدید در این زمینه هستند.

مشاهده ی اینفوگراف استفاده شده در این پست، اطلاعات جالب و منحصربفردی را در اختیار شما قرار می دهد. از چگونگی تکامل یافتن دنیای دیجیتال در ۱۲ ماه گذشته باخبر شوید تا اگر در فکر تصمیم برای راه اندازی یک کسب و کار در این زمینه هستید بتوانید درست و حساب شده تصمیم بگیرید.

تعداد دانلود اپلیکیشن های موبایل تا سال ۲۰۱۷ اینفوگرافیک؛

امروزه بخش اعظمی از کاربری گوشی های هوشمند را اپلیکیشن ها تشکیل می دهند. آمارها حاکی از آن است که کاربران گوشی های هوشمند تمایل زیادی به استفاده از اپلیکیشن ها دارند.

در میان انواع اپلیکیشن ها در حال حاضر بازی ها بیشترین محبوبیت را در میان کاربران دارند و تقریبا ۲۰ درصد دانلودهای انجام شده را به خود اختصاص می دهند.

همانطور که در اینفوگراف مشاهده کردید، این پیشرفت در همه گیر شدن اپلیکیشن های موبایلی به قدری سریع است که پیش بینی می‌شود تعداد دانلود اپلیکیشن های موبایل در سال ۲۰۱۷ میلادی به ۲۷۰ میلیون نسخه برسد.

 

منبع

 

 

 

 

تفاوت وب سایت با اپلیکیشن موبایل چیست؟

با سلام خدمت دوستان

یکی از مواردی که امروزه مورد توجه خیلی از سازمان ها قرار گرفته است ساخت اپلیکیشن موبایل برای معرفی خود به سایرین می باشد. ولی بسیاری از افراد سایت را به دلیل گستردگی حجم مطالبی که میتوان استفاده کرد بیشتر میپسندند. در این مطلب قصد داریم به برخی تفاوت های اساسی این دو مقوله اشاره کنیم.

در ابتدا باید یک توضیح مختصری از ماهیت اپلیکیشن و وب سایت خدمت شما ارائه کنیم. وب سایت به یک برنامه کاربردی گفته می شود که در اینترنت ارائه میشود و به انتشار یک خبر یا یک مطلب و یا ارائه توضیحات در مورد یک خدمت می پردازد. اما اپلیکیشن موبایل یک برنامه کاربردی گفته میشود که بر روی اسمارت فون ها نصب میشود و یک ماهیت فیزیکی بر روی اسمارت فون ایجاد میکند و ماهیت ابتدایی اپلیکیشن آفلاین بوده و حداقل امکانات رو میشه به صورت آفلاین مشاهده کرد.

اما اولین و شاید مهم ترین اختلاف اپلیکیشن و وب سایت برای یک سازمان رسالت این دو هستند. در حقیقت قرار نیست کاری که وب سایت برای ما انجام میدهد را اپلیکیشن به صورت تمام و کمال پیاده سازی کند. اگر چنین باشد داشتن اپلیکیشن کاری است بیهوده و صرف هزینه و وقت اضافی است. اما رسالت وب سایت در واقع ویترین کاری است که ما انجام میدهیم. یعنی هرآنچه که ما در سازمان انجام میدهیم را در وب سایت به صورت کامل میتوانیم ارائه دهیم و به عرصه نمایش بگذاریم اما اپلیکیشن به این صورت نیست. در اپلیکیشن باید سعی شود مخاطب را جذب کرد  و اطلاعات تکمیلی را حضوری ارائه داد. البته این مورد در مورد سازمان هایی صدق میکند که قصد افزایش فروش از طریق اپلیکیشن را دارند. در غیر این صورت تفاوت ها تغییر خواهد کرد.

فرض کنید شما سازمانی هستید که کارتان فروش مصالح ساختمانی است. مسلما آوردن همه مصالح در یک اپلیکیشن و توضیح کامل آن حجم اپلیکیشن را بالا میبرد و باعث نارضایتی کاربر میشود. اما میشود برای معرفی یک توضیح مختصر و کاربر پسند در اپلیکیشن ارائه داد و مجبور کرد مخاطب رو که با شما تماس بگیرد.

تفاوت دوم همان بحث ماهیت فیزیکی و مجازی است که بین سایت و اپلیکیشن وجود دارد. در سایت کاربر آنچه که در محیط نت وجود دارد را میتواند مشاهده کند و از آن استفاده کند ولی در مورد اپلیکیشن باید یک فایل بر روی سیستم بارگزاری شود تا بتواند آن را مشاهده کند. اگر بخواهیم بهتر توضیح دهیم لازم به ذکر است که ما در سایت حتما نیاز به اینترنت داریم و نمیشود بدون نت مطلبی را مشاهده کرد ولی در مورد اپلیکیشن همین که یک فایل بر روی سیستم باید بارگزاری شود این یعنی میتوان همراه فایل اطلاعاتی را به صورت آفلاین به سیستم داد که فرد به صروت آفلاین نیز به برخی مطالب دسترسی خواهد داشت.

تفاوت بعدی در سایز دستگاهی است که قرار است یک اپلیکیشن یا سایت را باز کند. در مورد سایت هدف یک دستگاه پی سی حداقل ۱۵ اینچی است و طراحی سایت بر این پایه طراحی میشود. البته بماند که امروزه سایت ها ریسپانسیو طراحی میشود ولی طراحی بر اساس یک پی سی است. اما در طراحی یک اپلیکیشن هدف اجرا شدن بر روی همه نوع سایز از ۳ اینچ تا ۱۰ اینچ مد نظر و طراحی به نحوی که در مثلا یک دستگاه ۳ اینچی اون طرح مورد نظر را نشان دهد. این تفاوت در طراحی باعث تفاوت در طراحی و قرار دادن المان ها میشود. در یک سایت میتوان جدول را به صورت کامل نشان داد ولی ممکن است همان جدول رو مجبور باشیم برای قرار دادن در اپلیکیشن گرافیکش رو عوض کنیم.

جز این موارد اختلافات دیگری نیز وجود دارد مثل زبان برنامه نویسی و … که این موارد شاید خیلی مورد استفاده همه نباشد.