10 نکته برای طراحی UX موبایل صفحه اصلی //

۱۰ نکته برای طراحی UX موبایل (بخش اول)

۱۰ نکته برای طراحی UX موبایل (بخش اول)

UX (تجربه کاربری) چیزیه که اپلیکیشن های موفق رو از اپلیکیشن های نا موفق متمایز میکنه. در این مقاله و مقاله بعدی ۱۰ نکته سریع رو که در مسیر یک طراحی خوب موبایل به شما کمک خواهند کرد با شما در میون خواهم گذاشت. حتی اگه شما درگیر یک پروسه واقعی طراحی نباشید، دونستن این نکات همچنان به شما کمک خواهد کرد تا با مفاهیم بهتری آشنا باشید و یا بازخورد های بهتری به کسانی بدید که مشغول کار طراحی هستند.

 1. دوباره برید سراغ تخته رسم
  نقطه کلیدی که باید در سراسر طراحی UX موبایل به خاطر داشته باشیم اینه که در حالی که بعضی اصول با طراحی وب و نرم افزار مشترک هستند، بالا-پایین کردن از طریق کاهش تجربه دسکتاپی به معنی نادیده گرفتنش نیست. برای طراحی یک اپلیکیشن خوب، با استفاده از تجربه مشتری ای که مد نظرتونه از پایین شروع کنید ، و به سمت بالا کار رو ادامه بدید تا به خواسته تون برسید. ایده های بزرگ موبایل منحصر به موبایل هستن و این یعنی نمیتونن با همون روش هر جای دیگه ای انجام بشن.
 2. کاربران خودتون رو بشناسید
  کاربران مدرن موبایل مایلند تا در یکی از این دو اردوگاه قرار بگیرند: شکارچیان (کسانی که میخوان تکه مشخصی از اطلاعات رو پیدا کنن یا کار مشخصی رو به سرعت انجام بدن) و جمع کنندگان (در جستجو یا مرور اطراف یا گذروندن زمان بوده و کمتر به رسیدن به نتیجه مشخصی علاقه مند هستن). اگه مخاطبین شما شکارچی ها هستن روی ویژگی هایی تمرکز کنید که اونهارو قادر بسازن تا در کمترین مراحل ممکن به کارشون برسن و کاربرد پذیری (functionality) هایی که بهشون کمکی نمیکنه رو به حداقل برسونید. اگه مخاطب جمع کننده ها هستن دنبال راه هایی باشید که به اونها امکان دسترسی سریع به توده اطلاعات رو بده، سپس راه هایی رو شناسایی کنید که اونها رو در اپلیکیشن تون نگه داره. در این روش، ممکنه هر دو نوع مطالبه بشه اما از همه منظوره شدن برنامه نگران باشید، در خیلی نمونه ها، شما میتونید با انتخاب یکی از این دو نوع و چسبیدن به اون بازدهی بهتری داشته باشید.
 3. قانون ۸۰/۲۰ مد نظرتون باشه
  عموماً، ۸۰ درصد کاربران اپلیکیشن تنها از ۲۰ درصد کاربردپذیری برنامه استفاده می کنن. اگه سرویس شما آنلاین باشه یه راه ساده برای کسب اطمینان از این موضوع در نظر گرفتن چگونگی تعامل مشتریان با وبسایتتون هست (به ویژه مشتریان موبایلی تون – با محدود کردن آنالیز به مرورگر های موبایل) و شناسایی اینکه اغلب کاربرد پذیری به چه شکل استفاده میشه، سپس از این اطلاعات برای خلاصه کردن مجموعه ویژگی (feature) ها و اطمینان از تا حد امکان آسان و محسوس بودن این ۲۰ درصد حیاتی، استفاده کنید.
 4. طراحی وظیفه محور رو بکار ببرید
  کاربران موبایل میخوان کارهاشون رو انجام بدن، چه گسترده (مثل مرور آیتم های خبری) چه کارهای خاص (چک کردن ساعات پرواز). هر عملیاتی در اپلیکیشن تون باید در مسیری باشه که به اونها کمک کنه تا هم اون وظیفه رو بشناسن و هم انجام بدن، و هرچیز دیگه ای باید نادیده گرفته بشه. کاربران موبایل مایل هستن تا کمترین وقتو بذارن، بنابراین جایی که شما میتونید در اون کار کنید خیلی کوچیکه، فرصتی برای هدر دادن زمان و فضا نخواهید داشت. سعی کنید قصدشون رو حس کنید و در هر مرحله ای از یک عملیات، امکانات در دسترس مرتبط با اون رو در معرض دید کاربر قرار بدید، بنابراین اونها سریعاً با تکمیل عملیات اجازه پیدا میکنن واکنشهایی انجام بدن که باعث بشه داده هایی که در حالت پیشفرض انتظارش رو نداشتن در اختیار داشته باشن.
 5. سادگیش رو حفظ کنید
  کاربران موبایل انتظار ندارن توی اپلیکیشن یه راهنمای دستورالعمل ها رو بخونن. هشدار های مختصر خوبن، که توضیحاتی نه مخصوص اپلیکیشن بلکه مختص سرویس هستن، اما اگه خودتون رو ناچار به قرار دادن یک بخش FAQ (سوال های متداول) در اپلیکیشن دیدید، احتمالاً جایی اشتباهی رخ داده. حواستون باشه که در سادگی موبایل جایی برای حاشیه نویسی استفاده شده در وب وجود نداره، بنابراین چیزهایی مثل آیکن های واضح میتونن کمک بزرگی در حفظ فضا بکنن. در اجرا های طولانی ساده کردن اپلیکیشن بهتر جلوه خواهد کرد. پشتیبانی و بروز رسانی آسون و سبک تر خواهد شد. یادتون باشه ویژگی (feature) های سنگین و پر شاخ و برگ، کاربر رو فراری میده.

در مقاله بعد به نکات باقی مانده خواهیم پرداخت…

توسط محمد هادی شجاری

مهندسی صنایع و مدیریت اجرایی خوندم و از دوران دانشجویی علاقه مند به بازاریابی بویژه در دنیای دیجیتال بودم و در حال حاضر به صورت تخصصی بر روی تبلیغات با اپلیکیشن های موبایل مطالعه و کار می کنم.
وبسایت:


نظر ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود


ارسال نظر