طراحی رابط کاربری وب سایت صفحه اصلی //

طراحی رابط کاربری وب سایت ( قسمت سوم)

طراحی رابط کاربری وب سایت ( قسمت سوم)

با سلام خدمت دوستان عزیز

قبل از هرچیز پیشنهاد میکنم با کلیک بر روی موارد زیر قسمت اول و دوم نوشته را نیز مطالعه بفرمایید.

قسمت اول طراحی رابط کاربری وب سایت

قسمت دوم طراحی رابط کاربری وب سایت

 

و اما امروز میخواهیم راجب یکی از ریزه کاری های سایت صحبت کنیم:

فونت

application

 

یکی از اصول نوشتاری در متون، فونت می باشد. فونت شاید در نگاه اول ارزش خاصی نداشته باشد و صرفا از نظر زیبایی جلب توجه کند ولی یک نکته کلی باید بدانید. میتوان با تغییر فونت فضایی جدی و یا فضای فانتزی به سایت بدهید. اگر قرار بود همه فونت ها برای زیبایی ظاهری پدید آیند لازم به تولید این همه فونت نبود.

فرض کنید شما قصد ایجاد یک سایت با محتویی رسمی را داشته باشید. در این شرایط بکار بردن فونت هایی مانند B Koodak باعث تناقض بین محتوی سایت و فونت خواهد شد که این تناقض شاید در اولین نگاه به چشم نیاید ولی قطعا برای کسی که مشتری شماست پس از چند بار بازدید باعث کاهش اعتماد فرد خواهد شد. حال فرض کنید برای یک سایت سرگرمی از فونت های رسمی همچون B Titr استفاده کنید. در چنین شرایطی حس راحتی ممکن است در کاربر ایجاد نشود و مخاطب سایت را با یک محتوی رسمی اشتباه گیرد و از بازدید سایت شما منصرف شود.

از دیگر دلایلی که فونت را در یک سایت دارای اهمیت میکند، میزان مطالب است. برخی فونت ها در ظاهر زیبا هستند ولی اگر مدت زیادی به آنها نگاه کنیم، ممکن است موجب خستگی شود. از این روی برای سایت هایی که دارای مطالب طولانی هستند باید از به کاربرد فونت هایی با این ویژگی خودداری کرد. برای مثال فونت B Titr همانطور که از اسمش بر می آید برای تیترها قابل استفاده است ولی در مطالب طولانی این فونت چشم را اذیت خواهد کرد و باعث ناراحتی مخاطب میشود.

 

نکته : برخی از طراحان ابتدای امر قالب سایت را در فتوشاپ طراحی میکنند و به مشتری خود نمایش میدهند. در رابطه با این مورد باید گفت در طراحی فونت ها عینا فونت هایی باشند که در سایت قرار میگیرند. چراکه باید در نظر داشت تمامی فونت ها قابل بکارگیری در سایت نخواهند بود و چون در طراحی با فتوشاپ دست طراح بازتر است، مسلما ظاهر بهتری را میتواند رقم بزند ولی باید دید در عمل قابل پیاده سازی هست یا خیر.

 

برای دانلود فونت مخصوص وب سایت میتوانید سری به سایت های زیر بزنید:

http://www.fontsquirrel.com/home

http://fontsforweb.com

 

ادامه دارد….

موفق باشید.

توسط محمد هادی شجاری

مهندسی صنایع و مدیریت اجرایی خوندم و از دوران دانشجویی علاقه مند به بازاریابی بویژه در دنیای دیجیتال بودم و در حال حاضر به صورت تخصصی بر روی تبلیغات با اپلیکیشن های موبایل مطالعه و کار می کنم.
وبسایت:


نظر ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود


ارسال نظر