طراحی رابط کاربری وب سایت صفحه اصلی //

طراحی رابط کاربری وب سایت ( قسمت اول)

طراحی رابط کاربری وب سایت ( قسمت اول)

اگر بخواهیم منصفانه در مورد یک سایت نظر دهیم، بدون شک طراحی رابط کابری یا به عبارتی GUI (Graphical user interface) را می توان از مهم ترین بخش های طراحی آن در نظر گرفت. قصد داریم در یک سلسله مطالب نکات مهم برای این منظور را شرح و بسط دهیم.

 

گام اول در طراحی رابط کاربری وب سایت: چیدمان سایت

 

طراحی رابط کاربری توسط همسانه

 

اولین قدم برای طراحی رابط کاربری وب سایت چیدمان عناصر سایت است. خیلی از افراد وقتی درخواست طراحی یک سایت را برای اولین بار به طراح سایت ارائه می‌دهند، معمولا هیچ ذهنیت مشخصی از عناصر سایت نداشته و صرفا می‌خواهند سایت شبیه به یک سایت همکار شود. در صورتی که باید این نکته را توجه داشته باشیم، یک سایت موفق سایتی است که بر اساس بازار هدف خدمت ارائه شده و با توجه به توانایی فردی متقاضی طراحی شده باشد.

حال چه مواردی را باید برای این کار در نظر بگیریم:

  • نقاط قوت خود را در بهترین بخش قرار دهید. توجه داشته باشید، شما در همه زمینه ها بهترین نیستید، پس بگردید نقاط قوت خدمتی که قصد طراحی سایت برای آن را دارید پیدا کنید. شما باید خدمتی را که به بهترین نحو می‌توانید انجام دهید را به صورت مجزا و خاص در سایت نمایش دهید.

 

  • صفحه اصلی سایت جامع باشد. صفحه اول شما، نشان دهنده مهارت و توانایی شما در حیطه کاری است.کاربر با دیدن صفحه ابتدایی سایت شما باید بفهمد چه کاره هستید. خیلی از متقاضیان خدمت شما به سایت های مشابه زیادی سر میزنند و وقت نخواهند داشت همه سایت ها را موشکافانه بررسی کنند و هر سایتی که در ظاهر نیازشان را برطرف کند، آن را برای ادامه فعالیت خود انتخاب خواهند کرد.

 

  • دسترسی به محتویات آسان باشد. یک سایت موفق، سایتی است که دسترسی به تمام قسمت های مهم سایت را به آسانی در اختیار کاربر قرار دهد. کاربر باید بتواند با کمترین جستجو در سایت به مطلب مورد نیاز خود دسترسی پیدا کند. اگر پیدا کردن مطلب برای کاربر وقت گیر باشد، ممکن است برای بار دوم به سایتتان سر نزند.

 

  • میزان مطالب صفحه اول سایت را با توجه به خدمتی که ارائه می‌دهید تنظیم کنید. طولانی بودن یا کوتاه بودن صفحه ابتدایی سایت بسته به نوع خدمت می‌تواند از یک بخش مثل اسلایدر تا بیش از ۵-۶ بخش متفاوت باشد. همیشه زیاد بودن یا همیشه کوتاه بودن صفحه اول نشانه خوب بودن آن نیست. برای مثال یک سایت خبری با توجه به بخش های مختلف و اصلی باید بخش های مختلفی داشته باشد ولی بخش های سایت یک دکتر با یک خدمت خاص باید کم باشد.

 

در انتها باید گفت برای داشتن بهترین چیدمان بهتر است چندین سایت مشابه را ببینید و با توجه به نکات گفته شده و پس از مشورت با طراح بهترین حالت ممکن را انتخاب کنید.

ادامه دارد….

موفق باشید.

 

توسط محمد هادی شجاری

مهندسی صنایع و مدیریت اجرایی خوندم و از دوران دانشجویی علاقه مند به بازاریابی بویژه در دنیای دیجیتال بودم و در حال حاضر به صورت تخصصی بر روی تبلیغات با اپلیکیشن های موبایل مطالعه و کار می کنم.
وبسایت:


نظر ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود


ارسال نظر