راه های توسعه و طراحی اپلیکیشن اندروید صفحه اصلی //

راه های توسعه و طراحی اپلیکیشن اندروید

راه های توسعه و طراحی اپلیکیشن اندروید

در این پست و چند پست آینده که توسط من نوشته میشود با راه های توسعه و طراحی اپلیکیشن اندروید آشنا می شویم در ابتدا خلاصه ای از این روش ها را توضیح می دهیم و در پست های بعدی سعی میکنیم یک اپلیکیشن ساده اندروید را توسعه دهیم.

android-studio

 

۱. توسعه اپلیکیشن اندروید بوسیله ابزارهای بومی (Native)

طراحی و اجرای اپلیکیشن اندروید بوسیله ابزار بومی اندروید به زبان جاوا میباشد که sdk آن توسط گوگل توسعه و پشتیبانی میشود در گذشته نه چندان دور گوگل ابزار توسعه خود را بر روی محیط eclipse ارائه کرده بود البته همچنان میتوانید در این محیط بوسیله پلاگین های بومی توسعه دهید اما در حال حاظر گوگل ابزارهای خود را بر روی نسخه شخصی سازی شده محیط InteliJ با نام Android Studio ارائه کرده است. اندروید استودیو برای سیستم عامل های ویندوز، لینوکس و مک موجود می باشد. در پست های آینده به بررسی دقیق نحوه تولید اپلیکیشن بوسیله Android Studio خواهیم پرداخت و یک اپلیکیشن کوچک اندروید را در کنار هم توسعه میدهیم.

میتوانید android studio را از اینجا دانلود کنید.

 

۲. ساخت اپلیکیشن اندروید بوسیله ابزارهای غیر بومی

گاهی اوقات یاد گرفتن محیط و زبان برنامه نویسی جدید برای پروژه های کوچک برنامه نویسی و یا در شرایط خاصی از نظر زمانی و حجم کار به صرفه نیست و توسعه دهنده ها ترجیح میدهند بوسیله زبان هایی که در حال حاظر به آن مسلط هستند اپلیکیشن اندروید بنویسند در این بین برای برآورده کردن این نیاز ابزارهای توسعه اپلیکیشن های موبایل واسطی به وجود آمد که بوسیله تکنولوژی های مختلف خروجی مورد نظر گوشی موبایل در اندروید apk را از زبان غیر بومی ایجاد میکرد. می توان ابزارهای توسعه اپلیکیشن اندروید با زبان python ، ruby، Javascript ، C++ ،  C#، html و … را پیدا کرد که اکثر این ابزارهای به صورت cross platform عمل میکنند یعنی با زدن یک کد به زبان ruby به طور مثال میتوان خروجی های اپلیکیشن اندروید و iOS تولید کرد البته به این نکته توجه داشته باشید که جهت گرفتن خروجی برای نصب بر روی گوشی همراه نیاز هست SDK بومی آن پلتفرم در محیط توسعه موجود باشد.

نکته قابل ذکر در مورد پلتفرم های غیر بومی این است که توسط کمپانی های تولید کننده شان حمایت میشوند و اکثر آنها با پرداخت هزینه قابل استفاده هستند و البته بعد از پرداخت هزینه در کنار استفاده از ابزارها توسعه دهنده میتواند از وب سرویس ها و ابزارهای cloud موجود بر بستر پلتفرم نیز استفاده کند.

نکته دیگر این که این گونه ابزارها گاهی در پیاده سازی قابلیت های خاص و جدید ارائه شده در نسخه های جدید پلتفرم بومی عقب میمانند!

ابزارهای بر پایه Ruby:

از جمله ابزارهای توسعه اپلیکیشن موبایل بر پایه زبان روبی ruby میتوان از Rubymotion و Mobiruby و Rhomobile نام برد.

ابزارهای بر پایه Python:

برای زبان پایتون نمیتوان ابزارهای گوناگون زیادی پیدا کرد اما یکی از بهترین های دنیای توسعه اپلیکیشن اندروید بوسیله پایتون کیوی است!

ابزارهای پر پایه javascript: 

همانطور که در دنیای طراحی اپلیکیشن های وب در چندسال اخیر شاهد انفجار معرفی انواع مختلف framework بودیم در دنیای طراحی اپلیکیشن های موبایل نیز شاهد این روند هستیم. با یک جستجوی ساده میتوانید لشکری از ابزارهای javascript برای توسعه اپلیکیشن موبایل پیدا کنید! برخی از این ابزارها مانند نمونه مشهور آن با نام phonegap در کنار api اصلی خود که با محیط بومی ا رتباط برقرار میکند از تکنولوژی webview در گوشی های موبایل و زبان های html , css و جاوااسکریپت نیز استفاده کرده و  به تولید اپلیکیشن موبایل میپردازد و برخی دیگر مانند tabrisjs با پیاده سازی یک api قدرتمند سعی در ساخت اپلیکیشن های جذاب و نزدیک تر به اپلیکیشن های بومی میکند.

در کنار ابزارهای معرفی شده لازم است از jquery مشهور هم یاد کرد که لایبرری خود را برای دنیای موبایل با نام jQuery Mobile ارائه کرده است.

در آینده پست های بیشتری برای معرفی و تست ابزارهای برپایه javascript خواهیم نوشت.

ابزارهای بر پایه c/c++:

اگر واقعا علاقه به تولید اپلیکیشن موبایل بوسیله زبان c یا c++ دارید میتوانید از Qt اعظم استفاده کنید!

ابزارهای بر پایه C# :

و اگر برنامه نویسی هستید که در جزیره ویندوز زندگی میکنید و نمیخواهید به هیچ عنوان انگشت فراتر از زبان C# ببرید غولی به نامه Xamarin برای شما ساخته شده است!

۳. طراحی اپلیکیشن اندروید بوسیله ابزارهای اپلیکیشن ساز (App Maker)

در بازار داغ اپلیکیشن موبایل افرادی هستند که یک اپلیکیشن موبایل ساده را به سرعت میخواهند! و حوصله مذاکره و قرارداد با شرکت های توسعه دهنده اپلیکیشن موبایل ندارد در این بین ابزارهای آنلاینی تولید شده اند که زحمتی معادل انتخاب چند منو را به گردن مشتری می اندازند و در چند دقیقه اپلیکیشن موبایلتان را تحویلتان میدهند! البته در قبال پرداخت هزینه مربوطه و یا تحمل تبلیغات در اپلیکیشن موبایلتان!

میتوان به سرویس های زیر اشاره کرد:

http://www.infinitemonkeys.mobi

http://www.appmakr.com

http://www.apps-builder.com

http://www.appypie.com

 

۴. سفارش طراحی و توسعه اپلیکیشن اندروید به شرکت ها و توسعه دهنده های اپلیکیشن موبایل

و در نهایت ممکن است شما علاقه داشته باشید که یک اپلیکیشن موبایل داشته باشید و نیازی نمی بینید ماه ها وقت صرف کنید تا زبان های برنامه نویسی مختلف یاد بگیرید و با ابزارهای مختلف آشنا بشید و یا هزینه های زیادی به سرویس های آنلاین پرداخت کنید و از قالب های تکراری آنها استفاده کنید فقط ایده یک اپلیکیشن دارید و میخواهید یک تیم حرفه ای آن را برای شما اجرا کند!

تیم ها و شرکت های مختلفی از جمله همسانه این وظیفه را به عهده میگیرد!‌ میتوانید از سرویس مشاوره رایگان همسانه به صورت آنلاین و یا جلسه حضوری استفاده نمایید و حتی میتوانید همین الآن با شماره ۰۲۱۸۸۸۴۴۰۵۰ تماس بگیرید و پس از بررسی جوانب مختلف اپلیکیشن موبایل خودتان توسط متخصص های همسانه و عقد قرارداد آن را  به بهترین نحو در مارکت های مختلف اپلیکیشن موبایل از جمله گوگل پلی و itunes منتشر نمایید و کسب و کار و ایده خود را با دنیای داغ اپلیکیشن موبایل و مخاطب های میلیونی آن به اشتراک بگذارید.

بیشتر با خدمات طراحی اپلیکیشن موبایل توسط همسانه آشنا شوید

توسط عبدو شجاری

من عبداله شجاری هستم اما دوستان Agha Abdo صدام میزنن! به زبان لیت خواب میبینم و با خودم مورس کد حرف میزنم، یه خوره لینوکس و دنیای متن باز،‌ عاشق امنیت و برنامه نویسی و تلفن همراه و بیزینس و سنگ نوردی و گیتار الکتریک!
وبسایت: http://abdo.ninja


نظر ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود


ارسال نظر