جسچرها و انیمیشن ها ستون های طراحی موبایل صفحه اصلی //

جسچرها و انیمیشن ها: ستون های طراحی موبایل (بخش اول)

جسچرها و انیمیشن ها: ستون های طراحی موبایل (بخش اول)

موفقیت یک اپلیکیشن موبایل یا سایت بسته به چگونگی استفاده ی موثر از جسچر (gesture) ها و انیمیشن ها میتونه تضمین و یا با شکست مواجه بشه.

اشاره و کلیک کردن؟ کار بشدت وحشتناکی به نظر میاد …

سادگی و کاربرد پذیری دستگاه های موبایل در حال کنار زدن روشهایی هست که ما برای تعامل داشتن متصوریم. ترکیب اسمارت فون ها، تبلت ها و لپتاپ ها در عصری از رابط کاربری (UI) پا به عرصه ظهور گذاشتن که تمایل بیشتری به شکل مستقیم تری از تعامل مطالبه میشه، یه جایی که ماوس ها اختیاری هستن. از چند سال قبل شما مجبور بودید به محبوبیت دستگاه های موبایل با توجه به تازگی و تفاوت هاش اقرار کنید، امروزه ما مجبوریم بپذیریم که چیز هایی در پس موفقیت های اخیر اونها وجود داشته. کاربر ها دارن پی میبرن که سیستم کنترل جسچرهای (حرکات) -قابل تداوم توسط انیمیشن- چیزی بیش از صرفاً سرگرمی محسوب شده و کاربردی هستن.

در این بخش مقاله با ما همراه باشید با جسچر ها:

جسچرها : ماوس حسی

مطالعاتی توسط دن مونی، مدیر عوامل بشری و تحقیقات انسان محور، به ما نشون میده که جسچرها میتونن ملموس تر از چیزی باشن که تو فکر ما وجود داره. مطابق نوشته های لوک وربلفسکی، در جریان این مطالعه از ۴۰ نفر در ۹ کشور مختلف برای ساختن جسچرهایی به منظور ۲۸ نوع وظیفه از قبیل حذف، پیمایش کردن، زوم کردن و … پرسش به عمل اومد.

حرکات-لمسی-جسچر-تاچ

منبع: Touch Gestures

در حالی که این موضوع خودش به تنهایی شایسته ی یه مقاله ی مجزاست، نکته ی مهمی که اینجا باید بهش اشاره بشه اینه که سعی بر این بوده که حرکات (gestures) در میان عادات و تجربه (experience) همخوانی و تشابه داشته باشن. برای مثال، وقتی درخواست حذف صورت میگیره، اغلب مردم –فارغ از ملیت یا مهارتشون روی دستگاه های موبایل- تلاش میکنن تا آیتم رو به سمت خارج صفحه بکشن. اختلاف میان عادات و آشنایی با دستگاه های لمسی ناچیزه. بزرگترین تفاوت ها در حین پیمایش (scroll) به وجود میاد، جایی که بعضی ها به سمت بالا اشاره میکنن و بقیه به سمت پایین حرکت میکنن، بسته به هر دستگاه موبایلی، اونها شناخت بیشتری نسبت این موضوع دارن.

چیزی که این موضوع به ما میگه اینه که کنترل های حرکت محور برای ما طبیعی هستن، یا حداقل به سرعت دارن میشن. اگه این به تنهایی دلیل کافی برای پذیرش اون نباشه، اجازه بدید نگاه عملی بیشتری به اون بندازیم:

 

  • ناهنجاری کمتر: حتی اگه محدودیت های اندازه در دستگاه های موبایل به اندازه کافی بد نباشه، نبودن قابل انتظار کیبورد به این معنی خواهد بود که پنل کنترلی رابط کاربری اغلب باید با به خطر انداختن فضای محتوای با ارزش، در صفحه گنجونده بشه. اما در یک اپلیکیشن یا سایت متکی بر کنترل های جسچر (حرکت)، دکمه های کمتر و بنابراین محتوای بیشتری در صفحه خواهیم داشت.
  • سرگرمی بیشتر: در حالی که شاید این موضوع در تصمیم گیری های کسب و کار به عنوان یک عامل عملی به نظر نیاد، اما واقعیت اینه که مردم در انتخاب شون، سرگرم کننده بودن یک اپلیکیشن یا سایت رو نسبت به یک مقدار بیشتر مفید بودنش ترجیح میدن.
  • پتانسیل بیشتر: در حال حاضر هر جنبه ای از اشاره و کلیک کردن ماوس به خوبی تفسیر و پیشبینی شده و بعیده چیز جدیدی ازش ببینیم. با اینحال کنترل های جسچر هنوز خیلی جدید و هیجان انگیزن و میتونن به روش های خیلی بیشتری هم تفسیر بشن. با یه کمی ابتکار و تخیل شما میتونید چیزهایی خلق کنید که قبلا هیچکس انجامش نداده بود. اگه در این مورد شک دارید، فقط یه نگاه به بازی های ویدئویی مبتنی بر لمس بندازید.

برای رعایت انصاف، باید گفت که جسچر ها جنبه های منفی ای هم دارن. همونطور که توماس جوس مدیر شراکتی روبات خانم کوچولو، اشاره کرده که یکی از بزرگترین اشکالات کنترل های حرکت (جسچر)، منحنی یادگیری هست. به دلیل وجود داشتن پتانسیل و فضای بسیار زیاد برای تفسیر، جسچر ها هم میتونن گیج کننده بشن، به خصوص وقتی کاربران بین دستگاه هایی با کنترل های متضاد جابجا بشن. در واقع هر چقدر شما به کنترل های حرکت بیش از دکمه های آشکار متکی باشید زمینه برای سردرگمی فراهم تره.

راه های زیادی پیرامون این مساله وجود داره، اما مکس رودبرگ از بنیان گذاران Filibaba، در مطلبی توضیح میده که ارائه اطلاعات بیش از حد بصورت یکجا، منجر به سردرگمی بیشتر میشه. گزینه امن تر اینه که حرکات دشوار تر، به آرامی و در طول زمان و ترجیحاً با نشانه های بصری ظریف به جای توضیحات یکسره توضیح داده بشن.

در بخش بعدی مقاله ی جسچرها و انیمیشن ها: ستون های طراحی موبایل به موضوع انیمیشن ها خواهیم پرداخت…

 

 

توسط محمد هادی شجاری

مهندسی صنایع و مدیریت اجرایی خوندم و از دوران دانشجویی علاقه مند به بازاریابی بویژه در دنیای دیجیتال بودم و در حال حاضر به صورت تخصصی بر روی تبلیغات با اپلیکیشن های موبایل مطالعه و کار می کنم.
وبسایت:


نظر ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود


ارسال نظر